Witam wszystkich serdecznie. Jakiś czas temu odbył się szkolny konkurs plastyczny dla klas 1 – 8 „Ale bałwan”. Omówieniem jego wyników chciałam pożegnać się z zimowymi działaniami w naszej szkole jako że 21 marca zagości u nas kalendarzowa wiosna. A zatem …

Założeniem konkursu było zwrócenie uwagi dzieci na szeroko rozumiane niebezpieczne zachowania w nawiązaniu do związku frazeologicznego „Ale bałwan !” – kierowanego do osoby, która zachowuje się niemądrze.Pomysł powstał w związku z dwoma aspektami. Pierwszy dotyczył różnych problemów wychowawczych, pośród których istotnym dla konkursu było bezpieczne zachowanie uczniów. Drugi zaś aspekt wiązał się z zimową porą roku.

Zadaniem uczestników było wykonanie pracy plastycznej według poniższych wytycznych:

● jedna praca na klasę (praca wspólna lub wybranych osób, priorytetem było zaangażowanie się całej klasy),

● rozmiar pracy około 70 cm,

● dowolne materiały.

Konkurs podzielony był na trzy kategorie związane z wiekiem uczestników w następujący sposób:

KLASY 1-3: „Gdyby bałwan był / pochodził z …”

Wykonanie figury bałwana z oryginalnym strojem

● zmiana akcesoriów np. miotła z przyszłości lub inny przedmiot zamiast miotły,

● powiązanie bałwana z charakterystycznymi cechami ludzi żyjących w różnych epokach( np. jaskiniowiec – maczuga, wiking – hełm z rogami) o różnych narodowościach( np. szkot – kilt, chińczyk-kapelusz stożkowy).

KLASY 4-6: przedstawienie zabawy, niemądrego zachowania podczas ferii zimowych, które mogą być niebezpieczne i których należy unikać.

KLASY 7-8: dowolna sytuacja przedstawiająca niemądre zachowanie (dziecko / nastolatek w środowisku szkolnym, domowym, rówieśniczym; dorosły w pracy itp. – np. założenie ubrania tył do przodu, zjeżdżanie po szkolnej poręczy, chodzenie w sandałach zimą; rzeczywistość internetowa, wirtualna – np. hejt).

Odpowiedź na konkurs przedstawiła grupa uczniów reprezentująca klasę 4d. Zespół ten tworzyli: Hanna Janka, Julia Kosmalska, Zuzanna Ptak, Zofia Jackowiak, Zofia Zwierzchowska, Julia Korytowska, Anna Bober, Martyna Grott, Cezary Kaliński, Jakub Sobek, Jakub Kuźmiński, Mateusz Zabłotny, Igor Brzeziecki, Krystian Jaworski, Maksymilian Sobczak, Tymoteusz Marcinkowski.

Makieta wykonana została z użyciem różnorodnych materiałów, między innymi: arkusza pakownego, szarego papieru, plasteliny.

Uczniom, którzy podjęli próbę plastycznego zobrazowania dziękuję za zaangażowanie i gratuluję.

Pozdrawiam serdecznie
Joanna Kalemba