Zmiany demograficzne, m.in. starzenie się społeczeństwa, sprawiają, że potrzeby seniorów stają się coraz bardziej widoczne. Starsze pokolenie czuje się zaniedbane i – co najsmutniejsze – zapomniane. Seniorzy mieszkający w Domach Pomocy Społecznej żyją w zamkniętej społeczności. Problem wzięła na warsztat grupa dziewczyn z Drugiego Liceum Ogólnokształcącego w Poznaniu. W ramach olimpiady „Zwolnieni z Teorii” stworzyły projekt „Wspólny język” mający na celu przybliżyć rówieśnikom sytuację seniorów, poprzez wizyty w domach opieki i urozmaicanie codzienności osobom starszym. Po zajęciach w DPS-ach dziewczyny odwiedzają szkoły podstawowe, by rozpowszechniać problem i angażować do działania w tym temacie. Dnia 13.03 były w naszej szkole. W trakcie prezentacji opowiadały o przebiegu projektu, jego realizacji i wnioskach. Po zakończeniu multimedialnej części spotkania, licealistki odpowiadały na nurtujące uczniów pytania. Była to także dla ósmoklasistów okazja do zaczerpnięcia informacji “u tzw. źródła” związanych z nauką w II LO.